Jak grillować ?

Mówiąc ściśle grillowanie polega na umieszczaniu jedzenia nad gorącym płomieniem. Dawniej odbywało się to w prosty sposób bez wymyślnego sprzętu. Wystarczyło rozpalone ognisko i jakieś narzędzie umożliwiające podtrzymanie mięsa i zabezpieczenie jednocześnie przed upadkiem do ognia. Dzisiaj możemy do grillowania użyć zarówno małego grilla ogrodowego za 30 zł jak i profesjonalnego grilla gazowego za 6000 zł. Mimo tego że nowoczesne grille posiadają wiele dodatków czy udogodnień podstawy nigdy się nie zmienią więc możesz nauczyć się grillować niezależnie od tego jaki grill posiadasz.

Grill ogrodowyNa szybko i gorąco: 

W przypadku cienkich sztuk mięsa lub małych kawałków takich jak kebab, stek czy kotlet powinno zależeć tobie na podniesieniu temperatury i szybkim przygotowaniu. To oznacza że musisz cały czas obserwować grill a co najważniejsze uważać na jedzenie. Wobec tego jaka temperatura jest najwłaściwsza? Zasada jest prosta, wystarczy przytrzymać rękę nad rusztem i zacząć liczyć:

  • 5 sekund – dopiero odczułeś ciepło, łagodna temperatura
  • 4 sekundy – średnia temperatura
  • 3 sekundy – umiarkowana
  • 2 sekundy – wysoka temperatura
  • 1 sekunda – niesamowity żar

Ta zasada sprawdza się dla grilli gazowych lub ogrodowych. Pamiętaj – kiedy zamierzasz grillować na szybko i gorąco najlepsza będzie wysoka temperatura.

Obróć, przełóż i miej plan awaryjny:

To mit że nie musisz obracać mięsa zbyt często. Kiedy tylko odczujesz taką potrzebę nie wahaj się obróć mięso na ruszcie. Jeżeli zabierasz się za grillowanie to pamiętaj aby poświęcać temu odpowiedni czas i nie zaniedbuj tak istotnego procesu jakim jest obracanie od czasu do czasu. Często na ruszcie pozostaje sporo wolnego miejsca. Nie musisz od razu kłaść całego mięsa ale warto wykorzystać dostępną przestrzeń. Kiedy kładziesz steki na rozgrzany ruszt tworzą się efektowne grillowe pręgi. W tym miejscu grill się wychładza dlatego warto mieć trochę więcej wolnej przestrzeni i przełożyć mięso tam gdzie ruszt jest cały czas w pełni rozgrzany. To dobry sposób na jeszcze lepsze pręgi na mięsie. Innym istotnym powodem obracania i przemieszczania mięsa jest zminimalizowanie ryzyka buchnięcia gorącego żaru. Wybuch silnego płomienia zdarza się i musisz być na to przygotowany. Najlepsze co możesz zrobić to przenieść jedzenie na bok, i nie podlewać wodą, co nigdy nie jest dobrym pomysłem.

Kontrolowany żar:

Metoda na szybko i gorąco nie jest dobrym rozwiązaniem dla każdego rodzaju grillowanego produktu. Ryby, kurczak, warzywa, oraz owoce lepiej jest grillować w niższych temperaturach. Głównym celem jest uzyskanie średniej temperatury dla taki produktów. W przypadku grilla gazowego jest to proste, ponieważ wystarczy użyć pokrętła do regulacji płomieni. Troche trudniej jest w przypadku grilli ogrodowych wówczas należy użyć trochę mniej brykietu lub węgla drzewnego aby uzyskać właściwy żar. Wciąż musisz pamiętać aby co jakiś czas zwracać uwagę na grillowane jedzenie, ale generalnie można dać spokojnie więcej czasu na upieczenie ponieważ temperatura jest zdecydowanie niższa.

Grillowanie pośrednie:

Metoda pośredniego grillowania została opracowana przez firmę Weber-Stephen w latach 50-tych XX wieku. Grillowanie indyka, żeberek, czy jagnięciny, które wymagało ponad 20 minut wywołało sensację w tamtych czasach.

Oto jedna z pierwszych i najbardziej znanych metod pośredniego grillowania:

Gdy brykiet będzie już gotowy, ułóż go w równych ilościach po obydwu stronach grilla, środek powinien zostać pusty. Pomocne będą przy tym pojemniki na brykiet. Na środku umieść aluminiową tackę, najlepiej z odrobiną wody, wina lub piwa – aby sok i tłuszcz wypływające z produktów miały gdzie się zebrać. Później mogą posłużyć do przyrządzenia sosu. Pamiętaj aby od razu przykryć grill.

Nie wiesz nadal na którą metodę grillowania najlepiej się zdecydować ? Nie martw się. Wszystkie moje wskazówki pomogą tobie wybrać właściwą drogę.

Kiedy jest gotowe ? To prawdziwy sekret sztuki grillowania. Podczas gdy są ustalone wytyczne co do odpowiedniego czasu grillowania to musisz pamiętać że tak naprawdę decyduje o tym wiele dodatkowych czynników. Napewno warto zapamiętać trzy podstawowe prawa skutecznego grillowania.

  • Prawo 1. Lepiej grillować dłużej i mocniej przypiec, niż nie dogotować mięsa. Z pierwszym prawem ściśle związane jest drugie 
  • Prawo 2. Niedopieczone mięso może cię zabić. Brzmi poważnie ? Ponieważ faktycznie jest to bardzo poważny problem o którym powinieneś pamiętać. Opisuję pewne ogólne zasady dobrego grillowania jednak nie podam złotego środka ponieważ każdy powinien potrafić sam ocenić czy mięso jest już gotowe. A jak najlepiej ten plan zrealizować ? 
  • Prawo 3. Zaufanie przez sprawdzenie. Doświadczenie jest najlepszym doradcą jednak nie ma ludzi nieomylnych, dlatego dla pewności warto sprawdzać temperaturę używając termometru.